Ana sayfa Haberler 15 Yıllık Beraberliğin Eserleri Sanatseverlerin Huzurunda…

15 Yıllık Beraberliğin Eserleri Sanatseverlerin Huzurunda…

130
0

15 yıllık beraberliğin eserleri sanatseverlerin huzurunda

15 yıldır beraber sergilere hayat veren Yusuf Katipoğlu ve Ursula Katipoğlu’nun “Beraber-Mitenand” isimli resim sergisi Harmony Sanat Galerisi’nde 16 Nisan’da açıldı.

11 Mayıs tarihine kadar sürecek olan “Beraber-Mitenand” sergisinin 16 Nisan’daki açılışına Kuzguncuk ve Türk sanat camiasından birçok isim katıldı.

AralarındaYılmaz Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy ve eşi Serap Ulusoy’un da bulunduğu sanatseverler açılışa yoğun ilgi gösterdiler. Yussu Katipoğlu’nun Fazıl Say’ı resmettiği eser ise serginin dikkat çekenleri arasındaydı.

Sergi açılışında Harmony Sanat Galerisi sahibi Op. Dr. Murat Üstün, galeri koordinatörü Derya Şarbalkanlı ve sergi sanatçıları Yusuf ve Ursula Katipoğlu “Beraber-Mitenand” sergisi ve galeri hakkında açıklamalarda bulundular.

15 yıllık sanat hayatı içerisinde Harmony Sanat Galerisi nasıl bir rota izledi? Yola başladığı noktayla şu an bulunduğu nokta arasında nasıl farklılıklar var?

Op. Dr. Murat Üstün: Harmony Sanat Galerisi 15 yıl önce Kuzguncuk’ta lokal bir galeri olarak, bir sanatçı insiyatifi olarak başlamıştı. Bir yıl öncesine kadar bir seramik fırını alt katımızda bulunuyordu. 15 yıl boyunca Kuzguncuk’un yaşayan bir mekanı olarak birçok etkinlik, seramik dersleri, seramik atölyeleri ve çocuklara resim dersleri verildi. Harmony Sanat Galerisi Kuzguncuk’un yaşadığı tüm problemlerde ise bir toplanma yeri oldu. İlerleyen zamanla birlikte sanatçıların bu bölgeden ayrılması ve Kuzguncuk’un dokusunun da değişmesi ile sanatçı kollektifi yüzü de değişmeye başladı. Ama galerinin şu an hala en başta figüratif resme olan inancını sürdüren, ventür veya tual resme inancını sürdüren, son yıllarda özellikle dünyada ve ülkemizde çağdaş sanat diye birtakım sansasyonel etkinliklerle pazarlanmaya çalışılan karşısında duran ve kalıcı sanatı savunan bir galeridir. Sanat tarihinden referanslar alan sanatı yaşatmaya çalışan ve bu konuda özellikle de genç sanatçılara destek olmayı kendine misyon edilmiş bir galeridir.

Harmony Sanat Galerisi’nin bundan sonraki sergi projeleri neler olacak?

Derya Şarbalkanlı: Galerinin bundan sonraki sergi programında; Öznur EREN Resim Sergisi (14 Mayıs – 14 Haziran 2016) ve sonrasında Yaz Karma Sergisi ile sezonu kapatıyoruz. Eylül başında yeni programla sezonu açıyoruz.

Beraber – Mitenand sergisi nereden çıktı? Ana teması nedir?

Yusuf Katipoğlu: Harmony Sanat Galerisi Kuzguncuk’ta 15 yıldır önemli bir yere sahiptir. Bu galeri de aslında hepimizin tüm sanatçıların payı bulunuyor. Kuzguncuk’ta yaşayan iki sanatçı olarak Ursula Hanım ve benim açımdan burada paylaşım bizim için çok önemliydi. Ursula ile benim beraber yaptığımız 15. sergi olduğu için ismini de 15. yıla özel olarak Beraber – Mitenand koyduk.

Beraberliğe ve birlikteliği çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde aslında bu sergide de onu “Nuh’un Gemisi” resminde yansıttık. Avı da avcıyı da içinde barındıran Nuh’un Gemisi beraberliği özetleyen bir tablodur. Doğada bulunduğumuz noktada er geç bu senaryoyla karşılaşabiliriz. Bu tablo aslında bu soruyu soruyor…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here