13. Istanbul Bienali’ne Giris Sergisi “Agorafobi” Berlin Tanas’ta

13. Istanbul Bienali’ne Giris Sergisi “Agorafobi” Berlin Tanas’ta

13. İSTANBUL BİENALİ’NE GİRİŞ SERGİSİ

“AGORAFOBİ”

25 MAYIS’TAN İTİBAREN  BERLİN TANAS’TA

 

13. İstanbul Bienali’nin Agorafobi başlıklı sergisi, uluslararası alanda bienalin girizgâhı olarak, 25 Mayıs-27 Temmuz 2013 tarihlerinde Berlin’deki Tanas galerisinde yer alacak.
13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ve İstanbul Bienali direktörü Bige Örer eş küratörlüğü ile İstanbul Bienali ekibinden Kevser Güler’in yardımcı küratörlüğünde gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali Giriş Sergisi Agorafobi’de, 11 sanatçının işleri sergilenecek.

 

Agorafobi sergisinde yer alan çalışmalar, 13. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi olan politik bir forum olarak kamusal alan fikrinden yola çıkarak, bir kentin vatandaşlarını doğrudan ilgilendiren sorunlar, mekânsal-ekonomik politikalar ve ifade özgürlüğünü tartışacak. Bu kapsamda sergilenen projeler, çeşitli sanatsal stratejiler ve formüller kullanarak özgürlük, sansür/otosansür ve baskı gibi kavramları irdeleyecek.

 

13. İstanbul Bienali’ne Giriş Sergisi Agorafobi’de, Jimmie Durham, Freee (Dave Beech, Andy Hewitt ve Mel Jordan), LaToya Ruby Frazier, Amal Kenawy, Lux Lindner, José Antonio Vega Macotela, Cinthia Marcelle, Şener Özmen, Proyecto Secundario Liliana Maresca, Christoph Schäfer ve Mierle Laderman Ukeles’in çalışmaları yer alacak.

 

Fulya Erdemci, Bige Örer ve sanatçıların katılımıyla 24 Mayıs Cuma akşamı açılacak sergi kapsamında, Cumartesi günleri, ziyaretçilerin küratörler ve sanatçılarla buluşma fırsatı bulacağı “Diyalog” başlıklı sergi gezileri de düzenlenecek. 25 Mayıs Cumartesi günü Fulya Erdemci ve Bige Örer’in katılımıyla gerçekleştirilecek ilk gezinin ardından, sırasıyla sanatçılardan Christoph Schäfer, Heike Catherina Mertens, Alicja Kwade, Ellen Blumenstein, Friedhelm Hütte, Udo Kittelmann, David Elliott ve Joanna Warsza Cumartesi günleri izleyicilerle birlikte sergiyi gezecek.

 

Tanas tarafından, sergide yer alan işlerin görselleri ve Fulya Erdemci’nin bir metninin yer aldığı Agorafobi başlıklı İngilizce – Almanca bir sergi kitapçığı da yayımlanacak.

 

13. İstanbul Bienali, İKSV tarafından Koç Holding’in sponsorluğunda “Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla 14 Eylül-10 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

One Response to 13. Istanbul Bienali’ne Giris Sergisi “Agorafobi” Berlin Tanas’ta

  1. cemal 21 Mayıs 2013 at 21:13

    hepinizi berline bekliyorum..

    Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.